Třešť – Nativity Scenes (Bethlehem) Path

Lokalita Třešť
Typ Naučná stezka/Výstava
Místo nálezu 49.2908708, 15.4833007
Kdy Každoročně 26.12-2.2.
Kdo Město Třešť, lokální řemeslníci
Třešť – Nativity Scenes (Bethlehem) Path

When

Annually (26.12.-2.2.).

Who
Organiser

Association of Nativity Scenes Supporters in Třešť (Spolek přátel Betlémů v Třešti) Luční 1061 589 01 Třešťspb@email.cz    Muncipality of Třešť – Tourist Infocenter Schumpeter House – Rooseveltova 462 589 01 Třešť   info@trest.cz

Target Group
Beneficiaries

Nativity Scenes makers and owners in the town. Mostly individuals, families and households, belonging to the Association of Nativity Scenes Supporters in Třešť. Nativity Scene presenters are also a local factory, a hotel, the Muncipal Tourist Infocenter and a local museum. The general public visiting Nativity Scenes is also a beneficiary.

Description
Short description in English:

The making and building of Nativity Scenes has been a tradition in Třešť from early 19th century. Many folk artists and craftsmen (painters, carvers, carpenters, joiners, tailors and shoemakers) have been making their own Nativities for centuries. In the period around Christmas, they invite their fellow citizens to their homes to come and see the Nativity scense they have created. The tradition is still ongoing today. From 26th December to 2nd February, family households and other places are open and accessible to every visitor, who can wander through the town and visit each place showing Nativities. In recent decades, this activity has been organized by the voluntary Association of Nativity Scenes Supporters in Třešť, who made a map of households and other places of Nativities and established the „Nativities Path“. It gained the support of the muncipality (the initiative is promoted through the Muncipal Tourist Infocenter and local museum). By the initiative of the museum, the Path was included on the National List of Intangible Heritage of the Czech Republic (2015), which is the premise for the future UNESCO Wolrd Heritage List inscription.

Short description in local language:

Pro třešťské občany je typické stavění vyřezávaných betlémů. V období od 26.12 do 2.2 jsou betlémy volně zpřístupněny návštěvníkům nejen ve veřejných prostorách, ale převážně v soukromí, v domácnostech. Často jde o domovy tradičních betlémářských rodin, v nichž se vyrábění a stavění betlémů věnují už po generace. V roce 2017/2018 vystavovalo betlémy celkem 24 míst. Třešťské betlémy lákají návštěvníky z blízka i z daleka a to i v době, která je běžně turisticky „mrtvá“, zejména na Vysočině kvůli počasí (časté ledovky, vánice aj. nepříznivé jevy). Akci organizuje Spolek přátel Betlémů v Třešti a podporuje ji Město Třešť (Turistické a informační centrum) a městské muzeum (zastřešující organizace – Muzeum Vysočiny Třebíč). Návštěvníkům jsou dostupné mapy města se zakreslenými místy vystavených betlémů. Betlémská cesta byla r. 2015 zapsána na „Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky“, což je první krok v budoucí snaze o zapsání na Seznam světového dědictví UNESCO.

Language

czech

Participatory Approaches

Unique participation of local society acting as open society (Nativities makers and owners inviting visitors to come to their homes); it’s a long tradition (dating back to the19th century).

Public Engagement Strategies

Promotion organized mostly by the Muncipal Tourist Infocenter (website, printed maps of accessible places in the town) as well as by the Regional Museum (website, leaflets). The website of Association of Nativity Scenes Supporters in Třešť. The Nativities are well-known, thus usually promoted by local and national TVs and radios as a traditional tourist target in Christmas time.

Data Gathering & Management
Relevant Document, media and resources

Nativities Path – Tourist Infocenter in Třešť (cz, de, eng, rus) – links to leaflets, maps, video, Map of the Nativity Scenes Path in Třešť.